Na Hore - Fórum pre Krásňančanov

Lokality Na Hore I, Na Hore II, Na Hore III. ..., Pri cintoríne

Re: Na Hore - Fórum pre Krásňančanov

Příspěvekod Yco » pát 05 čer, 2015 7:30 am

Zdravím, susedia z Hory.

Možno ste si už všimli, že najviac noviniek nájdete v subfóre: Monitoring médií, vo vlákne RSS feed. Tam to najviac "žije".

Dovoľte mi odporučiť Vám, aby ste si toto subfórum nechali sledovať.

Ako?: Návod nájdete v prvom príspevku Sledovanie fóra.

V skratke: V ľavom dolnom rohu subfóra "Monitoring médií" a/ alebo vlákna "RSS feed" kliknete na
screenshot.13524.png
Sledovať fórum
screenshot.13524.png (1.16 KiB) Zobrazeno 2861 krát

Potom Vám už budú do vašej schránky prichádzať oznámenia o nových príspevkoch automaticky. Z času na čas si pozrite Váš priečinok Spam/ Nevyžiadaná pošta. A ak Vám chodia oznámenia tam, nastavte si odosielateľa ako dôveryhodného. Už Vám to robiť nebude. :)
Yco

Re: Prísľub starostu

Příspěvekod Yco » pát 26 čer, 2015 8:58 am

Yco píše:... Pozitívne ale je, že pán starosta prisľúbil, že v prípade poruchy na našich súkromných čerpadlách, ktoré nie sú pod správou vodární, môžeme zavolať na úrad alebo priamo jemu a MČ nám čerpadlo na dobu nevyhnutnú na opravu toho nášho zapožičia bezodplatne. Práce s tým súvisiace budú spoplatnené v najnižšej možnej miere.

Mám pre Vás novinky. Bohužiaľ, nie sú pozitívne.

12. 6. 2015 večer sme zistili, že sa nám pokazilo čerpadlo Presskan, ktoré nám bolo odporučené developerom aj MČ. Bolo v chode cca. 3,5 roka. A za celé vystrojenie sme zaplatili cca. 2000 EUR. Vybrali sme si ho napriek cene preto, lebo nám bol sľúbený servis ešte predchádzajúcim starostom, pánom Saxom.

Odišla "Pružná spojka s hriadeľkou":
IMG_20150616_154004.jpg
Pružná spojka s hriadeľkou
IMG_20150616_154004.jpg (194.46 KiB) Zobrazeno 2855 krát

Tá gumená spojka sa jednoducho opotrebovala:
IMG_20150614_121253.jpg
Opotrebená spojka 1
IMG_20150614_121253.jpg (159.89 KiB) Zobrazeno 2855 krát
P_20150624_190823.jpg
Opotrebená spojka 2
P_20150624_190823.jpg (99.79 KiB) Zobrazeno 2855 krát
(Čo znamená, že o tri roky odíde zase. :evil: )

MČ mi veľmi ochotne požičala náhradné čerpadlo, ako sľúbili starostovia. Ale, je tu jedno veľké "ALE":

1. MČ má k dispozícii starší typ čerpadla, ktorý je o cca. 15 - 20 cm vyšší ako novšia verzia a nevojde sa do vystrojenia:
IMG_20150613_174011.jpg
MČ má staršie a vyššie čerpadlo
IMG_20150613_174011.jpg (256.62 KiB) Zobrazeno 2855 krát

2. MČ poskytuje oficiálny servis len na "svoje" čerpadlá. My Na Hore máme "vlastné". MČ má momentálne len jedného človeka, ktorý je zaškolený. Ale ten je zároveň aj hrobárom. A popri svojich povinnostiach si na mňa v krátkom čase, ktorý si situácia vyžadovala, jednoducho nedokázal nájsť čas. :(

Objednal som náhradné diely priamo od Presskan -u, ale pravdepodobne sú identické aj s týmito:
Kód: Vybrat vše
http://www.pumps.sk/eshop/k-29-nahradne-diely-na-cerpadla

A, dokonca aj s týmito:
http://www.sigma1868.cz/data/pdf/EFRU/EFRU-nahrdily.pdf
(V oboch prípadoch za to neručím.)

Presskan B.B. (ktorému nefunguje webová stránka, ale neľakajte sa ako ja, existujú) súhlasil s tým, že pokiaľ neupotrebím všetky náhradné diely, môžem ich vrátiť, čo je fajn. Na druhej strane však nemá v Košiciach servisného partnera. A spoločnosť PUMPS, ktorá je najbližšie, nemala na takú "drobnosť" kapacity. Nehovoriac o podľa môjho názoru premrštených cenách za servis na mieste.

Preto som opravu musel zariadiť vo vlastnej réžii. Výsledok je tu:
P_20150624_191300.jpg
Nasadené ND 1
P_20150624_191300.jpg (97.8 KiB) Zobrazeno 2855 krát
P_20150624_194225.jpg
Nasadené ND 2
P_20150624_194225.jpg (98.25 KiB) Zobrazeno 2855 krát

Ak by som bol znovu na začiatku stavby, možno by som sa neorientoval na preferovaný Presskan, ale kúpil niečo lacnejšie a výkonnejšie. Napr.:
http://noria.cz/luca/
Pretože MČ Vám pri najlepšej vôli nedokáže pomôcť.

Alebo sa mýlim, pán starosta?
Yco

Upozornenie občanov Krásnej na možnosť podať návrhy

Příspěvekod Yco » úte 06 říj, 2015 12:53 pm

Čítať tu: viewtopic.php?p=625&f=5#p625

pozn. k lokalite Hora: Predmetné dokumenty neriešia občiansku vybavenosť Na Hore. Verím, že mnohí z nás by už privítali aspoň potraviny, keď už nie obchodné centrum alebo športovú halu, ako bolo kedysi sľubované. Pýtajte sa starostu alebo prednostu, diskutujte na fóre, nech je Vás počuť alebo vidieť.
Yco

Re: Upozornenie občanov Krásnej na možnosť podať návrhy

Příspěvekod Yco » úte 06 říj, 2015 1:07 pm

Yco píše:... Verím, že mnohí z nás by už privítali aspoň potraviny, keď už nie obchodné centrum alebo športovú halu, ako bolo kedysi sľubované. Pýtajte sa starostu alebo prednostu, diskutujte na fóre, nech je Vás počuť alebo vidieť.

A začnem ja:

Pre prípravu Nového územného plánu sú pre nás dôležité informácie od mestských častí najmä k nasledovným témam:

- problémy spojené s bezpečnosťou územia - ohrozenie povodňami, prívalovým dažďom, zosuvmi; Každoročne a stále viac a viac máme Na Hore problém v zime so závejmi. Pán starosta mi minulú zimu povedal, že to bude riešiť. Ako presne, pán starosta?

- dopravné problémy, preťaženosť ciest, hlučnosť, problémy s parkovaním, chýbajúce komunikácie, cyklocesty, chodníky celomestského systému dopravy; Všimol som si Váš článok ohľadom rokovania s DPMK, ktoré nič nové neprinieslo. Ako vidíte, pán starosta, s odstupom času šancu na pravidelný regulérny spoj Na Horu?

- problémy technickej infraštruktúry (chýbajúca, nevyhovujúca), zásobovanie médiami; Máme tu tlakovú kanalizáciu, ktorá od nás vyžaduje vlastné opakujúce sa investície, ktoré nie sú zohľadnené napríklad v poplatku za stočné, a s ktorou, ako sa ukázalo, nám MČ ani pri najlepšej vôli nedokáže pomôcť. Máme tu "povrchovú dažďovú kanalizáciu". Nakoľko sú z Vášho pohľadu, pán starosta účinné? Ostane pre nás možnosť vypúšťať prebytok dažďovej vody, ktorú nepojme akumulačná nádoba, na cestnú komunikáciu platná aj po prevzatí ciest mestskou časťou napriek tomu, že to môže byť v rozpore s platnou legislatívou?

Spomínali ste mi, že zabezpečíte odpovede na otázky prostredníctvom fóra. Tak verím, že sa tu čoskoro objavia. Ďakujem. :)
Yco

Re: Upozornenie občanov Krásnej na možnosť podať návrhy

Příspěvekod Yco » stř 07 říj, 2015 9:15 am

Yco píše:... môže byť v rozpore s platnou legislatívou?

Toto je platná legislatíva:

Zákon č. 364/2004 – O vodách,
Zákon č. 269/2010 – Na dosiahnutie dobrého stavu vôd,
Zákon č. 442/2002 – O verejných vodovodoch a kanalizáciách a
Zákon č. 397/2003 – O meraní vypúšťaných vôd z povrchového odtoku a ďalšie

Ak len jeden vlastník nehnuteľnosti – rodinného domu v obci vypúša svoje dažďové vody zo strechy na obecnú komunikáciu, veľa sa nestane, ale ak tak už robia všetci a robí sa tak vo všetkých obciach v štáte, tak už je to vážny problém a veľký objem nezvládnuteľnej vody.
Bežne si občania neuvedomujú, že pri 2-ročnom 15 minútovom daždi (čo je dážď, ktorý príde raz za 2 roky), naprší za 15 minút na klasický rodinný dom s pôdorysom 10 x 10 m pre mnohých prekvapujúcich 1,5 m3 vody!

Zdroj:
http://www.ekodren.sk/wp-content/uploads/2013/02/Plyn%C3%A1r-vod%C3%A1r-k%C3%BAren%C3%A1r-22013.pdf

My máme na pozemku 4m3 akumulačnú nádobu. V lete je to málo. V ostatných ročných obdobiach na pováženie. Rozhodne by pomohlo zužitkovať dažďovú vodu aj na splachovanie. Ale keď som sa o tom pri stavbe domu rozhodoval, zistil som, že stočné mi to ekonomicky "neumožňuje"...
Yco

Příspěvekod Kogen » stř 07 říj, 2015 1:38 pm

Ahoj
No ja mam 8 m3 nadrz ale co ti to pomoze na jesen/zimu ked uz polievat nepotrebujem a nadrz je plna. Kam mam odviest vodu ked zacne prsat? Na pozemok? Ved do tej hliny ta voda nevsiakne ani za tyzden. Mohol by som mat trativod aj po celom pozemku a nepomohlo by to. Akurát by som si urobil z pozemku bazinu. Cize to co nevojde do nadrze musim niekam odviest.
Kogen

Příspěvekod Yco » pát 09 říj, 2015 7:20 am

Kogen píše:...co ti to pomoze na jesen/zimu ked uz polievat nepotrebujem a nadrz je plna. Kam mam odviest vodu ked zacne prsat? Na pozemok? Ved do tej hliny ta voda nevsiakne ani za tyzden. Mohol by som mat trativod aj po celom pozemku a nepomohlo by to. Akurát by som si urobil z pozemku bazinu. Cize to co nevojde do nadrze musim niekam odviest.

Súhlasím. Aký na to máte názor Vy, pán starosta?
Yco

Příspěvekod Marek Kažimír » sob 10 říj, 2015 10:42 am

Pekný deň,

na budúci týždeň zasielame všetkým vlastníkom pozemkov, ktorí vypúšťajú dažďovú vodu na miestne komunikácie výzvu na zvedenie dažďovej domy do vlastných akumulačných nádrží. Pri kontrole bolo zistené, že viacerí vlastníci RD majú strešné zvody priamo napojené na miestne komunikácie, čo spôsobuje problémy vlastníkom RD v slepých uliciach. Vsakovacie šachty na miestnych komunikáciách nedokážu v dodatočnej miere absorbovať takéto množstvo dažďovej vody a tým zatápajú okolité parcely. Podľa Zápisu z pracovného rokovania zo dňa 11.5.2011 sa prepady z akumulačných nádrží a odtok prebytočnej vody má realizovať priebežne, aby sa voda v minimálnom množstve infiltrovala do podložia územia. Nadbytočná voda z akumulačnej nádrže by mala byť odvádzaná z územia povrchovými rigolmi pozdĺž miestnej komunikácie.

Na záver chcem iba podotknúť, že v jeseni by mala byť akumulačná nádrž prázdna alebo priebežne z nej voda odčerpávaná. Marek Kažimír
Marek Kažimír

Příspěvekod Marek Kažimír » sob 10 říj, 2015 11:43 am

Otázky a odpovede:

Pre prípravu Nového územného plánu sú pre nás dôležité informácie od mestských častí najmä k nasledovným témam:

- problémy spojené s bezpečnosťou územia - ohrozenie povodňami, prívalovým dažďom, zosuvmi; Každoročne a stále viac a viac máme Na Hore problém v zime so závejmi. Pán starosta mi minulú zimu povedal, že to bude riešiť. Ako presne, pán starosta?
Mestská časť požiadala vlastníka prístupovej cesty na IBV o osadenie snehových zábran. Z dôvodu problémov pri zimnej údržbe v minulom roku sme pred podpísaním novej zmluvy s novým dodávateľom, ktorý disponuje kvalitnejšou technikou. O podmienkach zabezpečenia zimnej údržby v lokalite IBV ešte rokujeme s vlastníkom miestnych komunikácií . LF Development. Určite o systéme a zabezpečení vás budeme informovať.

- dopravné problémy, preťaženosť ciest, hlučnosť, problémy s parkovaním, chýbajúce komunikácie, cyklocesty, chodníky celomestského systému dopravy; Všimol som si Váš článok ohľadom rokovania s DPMK, ktoré nič nové neprinieslo. Ako vidíte, pán starosta, s odstupom času šancu na pravidelný regulérny spoj Na Horu?
List mč Krásna je zverejnený na web stránke. Bol adresovaný GR DPMK, primátorovi aj nášmu mestskému poslancovi. Na túto tému máme na budúci týždeň rokovanie s mestským poslancom a následne s pánom primátorom. iBV Na hore ako aj IBV Pri Mlyne musí mať plnohodnotné napojenie počas 7 dní v týždni s centrom mesta.

- problémy technickej infraštruktúry (chýbajúca, nevyhovujúca), zásobovanie médiami; Máme tu tlakovú kanalizáciu, ktorá od nás vyžaduje vlastné opakujúce sa investície, ktoré nie sú zohľadnené napríklad v poplatku za stočné, a s ktorou, ako sa ukázalo, nám MČ ani pri najlepšej vôli nedokáže pomôcť. Máme tu "povrchovú dažďovú kanalizáciu". Nakoľko sú z Vášho pohľadu, pán starosta účinné? Ostane pre nás možnosť vypúšťať prebytok dažďovej vody, ktorú nepojme akumulačná nádoba, na cestnú komunikáciu platná aj po prevzatí ciest mestskou časťou napriek tomu, že to môže byť v rozpore s platnou legislatívou?

Samospráva aktívne rokuje s viacerými obchodnými reťazcami a vlastníkmi pozemkov, na ktorých je možné postaviť OC typu Važec. Výsledok zverejníme začiatkom budúceho roka. Ide o náročný proces, kde vyhodnocujeme viaceré možnosti. K podmienkam vypúšťaniu dažďových vôd na miestne komunikácie je dôležité stanovisko Útvaru hlavného architekta a geologický posudok, ktorý spracovala firma GEOPOL Prešov, s.r.o.. Miestne komunikácie zatiaľ neuvažujeme prevziať. Každý investor - developer v Krásnej, ktorý plánuje odovzdať svoju investíciu do majetku mč musí splniť podmienky, ktoré uznesením schválilo miestne zastupiteľstvo na svojom zasadnutí dňa 28.4.2015 v znení:
1. Podmienky k prevzatiu existujúcich stavieb, inžinierskych sietí a miestnych komunikácií do majetku alebo do správy mestskej časti:

Mestská časť Košice – Krásna je oprávnená prevziať stavbu, miestnu komunikáciu a inžinierske siete ( voda, kanál, plyn, elektrina, verejné osvetlenie) do správy, prípadne majetku za podmienky, že investor k preberaciemu konaniu predloží tieto doklady:
- vyjadrenia dotknutých orgánov k územnému a stavebnému konaniu,
- projektovú dokumentáciu,
- právoplatné stavebné povolenie,
- právoplatné kolaudačné rozhodnutie,
- expertízny posudok, ktorý potvrdí, že stavba bola realizovaná v zmysle projektovej dokumentácie a v súlade so stavebným povolením a boli dodržané stavebné postupy pri realizácii,
- preberací protokol stavby. Na stavbu sa musí vzťahovať minimálna záručná doba päť rokov.

Vzniknuté náklady na vyššie spomenuté dokumenty znáša v celom rozsahu investor dotknutých stavieb.

2. Podmienky prevzatia inžinierskych sieti a miestnych komunikácií do majetku alebo do správy mestskej časti pred začatím ich výstavby:

V prípade keď investor plánuje stavbu ( miestne komunikácie, inžinierske siete) v budúcnosti odovzdať do správy alebo do majetku mestskej časti je povinný splniť tieto podmienky:
- predložiť projektovú dokumentáciu,
- vyjadrenia dotknutých orgánov k územnému a stavebnému konaniu,
- právoplatné stavebné povolenie,
- je povinný prizvať zástupcu mestskej časti na všetky kontrolné dni a umožniť prístup na kontrolu jednotlivých etáp stavby. Zástupca mestskej časti svoju účasť a súlad stavebných prác s projektovou dokumentáciou potvrdí svojim podpisom v stavebnom denníku.
- po ukončení stavby predložiť právoplatné kolaudačné rozhodnutie,
- preberací protokol stavby. Na stavbu sa musí vzťahovať minimálna záručná doba päť rokov.

V prípade nejasností a podozrení, že stavba nie je realizovaná v zmysle stavebného povolenia a projektovej dokumentácie si Mestská časť Košice – Krásna vyhradzuje právo aj v tomto prípade vyžiadať od investora na jeho náklady expertízny posudok.

EDITOVANÉ DŇA 10.10.2015, 21:03 kvôli lepšej čitateľnosti. Text nebol vôbec pozmenený.
Marek Kažimír

Příspěvekod Yco » sob 10 říj, 2015 9:16 pm

Marek Kažimír píše:Pekný deň,

na budúci týždeň zasielame všetkým vlastníkom pozemkov, ktorí vypúšťajú dažďovú vodu na miestne komunikácie výzvu na zvedenie dažďovej domy do vlastných akumulačných nádrží. Pri kontrole bolo zistené, že viacerí vlastníci RD majú strešné zvody priamo napojené na miestne komunikácie, čo spôsobuje problémy vlastníkom RD v slepých uliciach. ... Podľa Zápisu z pracovného rokovania zo dňa 11.5.2011 sa prepady z akumulačných nádrží a odtok prebytočnej vody má realizovať priebežne, aby sa voda v minimálnom množstve infiltrovala do podložia územia. Nadbytočná voda z akumulačnej nádrže by mala byť odvádzaná z územia povrchovými rigolmi pozdĺž miestnej komunikácie.

Na záver chcem iba podotknúť, že v jeseni by mala byť akumulačná nádrž prázdna alebo priebežne z nej voda odčerpávaná. Marek Kažimír

Pán starosta, ďakujem za všetky Vaše odpovede. Dovoľte mi reagovať:

Budete oslovovať aj vlastníkov mimo lokality "Na Hore"? Pretože napr., keď idete v období dažďa alebo po daždi Smutnou ulicou, uvidíte, že voda tam sa nevalí z "Hory".

Čo presne máte na mysli pod pojmom "povrchové rigoli"?

Kam odčerpať kubíky vody pred zimou? Íl na našich pozemkoch túto vodu neabsorbuje. Mimochodom, čo presne hovorí zákon o ornici z polí po "vydevelopovaní"?
Yco

PředchozíDalší

Zpět na Na Hore