Čo od nového starostu MČ Krásna očakávajú občania?

Komunálne voľby 2014 - Voľby do obecných (mestských) zastupiteľstiev a voľby starostov (primátorov) - 15. novembra

Re: Čo od nového starostu MČ Krásna očakávajú občania?

Příspěvekod Yco » čtv 26 črc, 2018 10:48 am

Pýtal som sa pána starostu na FB:
Pri čítaní príspevkov vo FB skupine kosicekrasna ma zaujal tento článok: https://kosicednes.sk/tema-dna/starosta-kazimir-bojuje-za-dotaciu-pre-zdruzenie-ktoreho-je-clenom/. Stretli ste sa ste sa s predstaviteľmi Transparency International a ZMOS -u? Ak áno, ako sa vyriešili ich pripomienky k nepomernému financovaniu, ktoré MČ Krásna dáva na IBV Záhumnie oproti zvyšku mestskej časti? Ďakujem

Otázka zatiaľ nebola zverejnená napriek tomu, že som sa ju opýtal takmer 2 hodiny skôr, ako bola zverejnená táto: https://www.facebook.com/events/654603958227827/permalink/655061841515372/
Yco

Příspěvekod Yco » ned 29 črc, 2018 3:37 pm

Včera som prijal pozvanie pána starostu na stretnutie s diskusiou.

Venoval mi veľa času a spolu sme sa zhovárali o tom:

- Prečo ide do volieb s iným tímom ako pred štyrmi rokmi?
- Ako vyriešiť dažďovú kanalizáciu v lokalite Na Hore?
- A ako dostať Na Horu obchodný dom?

Čas na mňa si našla aj pani zástupkyňa starostu. S ňou sme sa rozprávali tiež vcelku dlho hlavne o IBV Záhumnie.

V skratke, čo som si zapamätal a ako som to pochopil:

Pán starosta ide do tohto volebného súboja s inou garnitúrou preto, že tú minulú si vybral s rôznych projektov, na ktorých spolu predtým spolupracovali, ale na úrade nakoniec nenašli spoločnú reč. Zdôraznil, že on sa zo svojej strany snažil jednať profesionálne a venoval dialógu množstvo hodín. "Lámať" sa to začalo na pozícii prednostu a na tom v podstate jednota aj skončila. Odvtedy cíti od svojich kolegov odstup a naopak necíti snahu o spoluprácu.

Pán starosta sa vyslovil, že dažďovú kanalizáciu Na Hore MČ Krásna pod jeho vedením dostatočne nepripomienkovala UHK (útvaru hlavného architekta), čo označil za chybu, ktorú je ťažké napraviť. Ak bude znovu zvolený, pokúsi sa s LFD vec vyriešiť. Zatiaľ nie je jasné ako?

Podľa slov pána starostu Na Horu nemá záujem prísť žiadne väčšie obchodné centrum. Najbližšie boli k dohode s CBA, ktoré svoju ponuku po ďalšej analýze stiahlo. Povedal som mu, že to nemusí byť obchodné centrum a že viem o tom, že jeden podnikateľ z Krásnej by možno mal záujem. Dohodli sme sa, že sa tým bude zaoberať.

Pani zástupkyňa mi rozprávala o tom, aké náročné je vy-develope-ovať IBV Zákumnie a koľko úsila ich to stálo? Vyjadrila sa v tom zmysle, že lokalita vráti investície MČ vo forme podielových daní. Podľa nej je v poriadku, ak sa investície nerozdelia proporčne do všetkých lokalít MČ Krásna, pretože vždy niektorá potrebuje najviac.

Celá diskusia s obomi kandidátmi na zvolenie do zastupiteľstva MČ a súčasne dvomi v súčasnosti jeho najvyššími predstaviteľmi prebehla veľmi kultivovane, ale bohužiaľ, ma nepresvedčili o tom, že sú ochotní a schopní niečo urobiť aj pre obyvateľov lokality Na Hore, v ktorej bývam.

Preto som im ich petíciu (ja by som nenazval petíciou zbieranie podpisov na kandidatúru, ale "budiš") nepodpísal.

Pán starosta opätovne prisľúbil, že niekedy v septembri (do jedenásteho môžu záujemcovia podať kandidatúru (aj s dvesto podpismi, pokiaľ idú ako nezávislí)) zorganizuje online diskusiu. Dúfa, že sa jej zúčastnia všetky strany (vrátane poslancov) pripravené.
Yco

Příspěvekod František Klik » pon 30 črc, 2018 4:54 pm

Vysvetlenie a pohľad nezávislých poslancov z "Kažimírovho" tímu k otázke prečo sme nenašli spoločnú reč...
Do volieb sme išli ako nezávislí a tým sme si chceli ponechať právo na vlastný názor. Nieje pravdou, že spolupráca sa skončila pre problémy s prednostom. Zvláštnosti nastali hneď po nástupe...vynili sa postupne takmer všetci skúsení zamestnanci- aj preto to teraz občas na úrade nefunguje. Nedorozumenia s prednostom sme si jednoducho a rýchlo vysvetlili...pán starosta asi úmyselne tají dôvod. Tým dôvodom bol fakt, že hneď v prvom roku starosta bez schválenia zastupiteľstva prekročil a nerešpektoval rozpočet. Úpravu sme schválili, ale bolo to prvé vážne naštrbenie vzťahov...
To závažnejšie prišlo začiatkom roka 2016, keď sme zistili, že starosta konal a postupoval doslova ako neriadená strela pri zasypávaní štrkoviska. Na zastupiteľstve nám firma Barp poskytla podklady k ceste ktorú starosta nezákonne zablokoval a za tento akt hrozila MČ Krásna žaloba vo výške 250.000€. Pre odvrátenie tejto žaloby sme prijali viaceré uznesenia, napr aj to, že starostovi sme zrušili možnosť presúvania financií vrámci položiek a cestu sme odblokovali. Po týchto zistenia a po fakte, že starosta prestal byť riaditeľom kaštieľa sme starostovi zrušili 40%-tné navýšenie k platu ktoré rok poberal.

Prečo sme nenašli spoločnú reč?
Pán starosta po týchto krokoch prestal spolupracovať so zastupiteľstvom a poslancami, prestal rešpektovať komisie zastupiteľstva. Rozpočty na schválenie boli predkladané nekvalitné, prípadne vôbec, pán starosta nerešpektoval prijaté uznesenia a čo je najdôležitejšie prestal rešpektovať schválené rozpočty! Vrcholom jeho politiky bolo, že ako mi pripomenuli aj starší poslanci Krásna neschválila záverečný účet bez výhrad, ale s výhradami, čo sa nestalo v doterajšej histórií Krásnej.

V doterajšej histórií Krásnej sa nestalo, aby obec mala tak pošramotené meno v priebehu jedného volebného obdobia...

a) síce ukončený kaštieľ, ale firma ktorá vyhrala zákazku nevyplatila reštaurátorom a firmám za práce...starosta o tom vedel... realizoval dokonca aj zvláštnu "pôžičku" od fary na dokončenie a rozbehnutie kaštieľa, ktorú následne v troch rokoch splácala MČ Krásna na úkor rekonštrukcie ciest, či výstavby chodníkov a ihrísk
b) žaloba od firmy Barp na obec v sume 250.000€ a netransparentné kroky starostu pri zasypávaní štrkoviska v Krásnej,
c) aféra so sťahovaním rómov z Vyšného dvora do Kuzmíc, kde behom dvoch dní prebehla petícia proti sťahovaniu s vyše 700 podpismi...následná kúpa domu a teraz...zverejnený zámer predaja domu v Kuzmiciach bez informovania poslancov, ktorí jediní môžu predaj schváliť...
d) aféra so šťeniatkami...je faktom, že tam pobehujú aj nebezpečné psy, ale čuduj sa svete, tie neboli zaistené a utratené...pokiaľ viem tak ani líška, ktorá terorizuje občanov...zverejniť fotky na stránke obci s dvojmesačnými šteniatkami rozpútali negatívnu reklamu našej MČ na Slovensku, ale aj v Čechách. Pán starosta sa v médiach vyjadrí, že sa obáva o život občanov pri Vyšnom dvore a nerešpektuje stavebnú komisiu a poslancov ktorí 4 roky žiadajú vybudovanie chodníka okolo Vyšného dvoru smerom do centra Krásnej...bola to jedna z hlavných priorít stavebnej komisie, ale sa mýlim Slavo Ducár?
e) zneužívanie stránky obce na ohováranie, klamlivé a neštandardné informovanie bez možnosti dať priestor dotknutej strany.
f) zo strany starostu je po celé volebné obdobie porušovanie zákonov o obecnom zriadení, rozpočtovníctva a nerešpektovanie uznesení ktoré schválili poslanci.
František Klik

Předchozí

Zpět na Voľby starostu Krásnej