Čo nesmie v zmluve o dielo chýbať?

Z každého rožku trošku alebo
tipy, na ktoré sme prišli pri stavbe a zariaďovaní domu.

Čo nesmie v zmluve o dielo chýbať?

Příspěvekod Yco » pon 08 dub, 2013 2:26 pm

Dovoľte mi publikovať tu fakty, ktoré som za rok a pol od prevzatia domu nazbieral vďaka spolupráci s našim staviteľom:
P1020669.JPG
Vďaka, A coro a.s.
P1020669.JPG (77.13 KiB) Zobrazeno 1198 krát
A ak by som znovu staval, držal by som sa ich zubami - nechtami. A to isté odporúčam každému, kto ide stavať.

Zmluva musí byť založená výlučne na občianskom zákonníku, ktorý je orientovaný pro-zákaznícky. Neodporúčam obchodný zákonník.

Ukotvite do nej výsledky Blower door testov a (dôležité) termomeraní. Aj keď nepožadujete parametre nízko-energetického domu, budú zárukou kvalitného prevedenia stavby, ktorá u nás ešte nie je samozrejmosťou. Blower door test Vám preukáže, či páni majstri "nezabudli" niekde vložiť izoláciu? A termosnímky ukážu, či ju tam dali kvalitne? (Zjednodušujem. Viac informácií rád poskytnem na tomto fóre.) Termomerania stoja pár desiatok eur. A napríklad mne na ich základe vymenili všetky krídla okien, keďže boli skrížené. (pozn.: Termosnímky sa nedajú robiť kedykoľvek, myslite na to v zmluve. A nepreberajte dielo, kým sa nepreukáže, ako to s jeho kvalitou je?)

Zvýšenú pozornosť venujte osadeniu okien a dverí.

Nechajte si vypracovať realizačný plán, aj keď to niečo stojí.

Objednajte si nezávislý stavebný dozor, na ktorý máte referencie. (Mal by byť overený a nekompromisný.)

Vzhľadom na dobrovoľné postavenie noriem na Slovensku nepodpisujte zmluvu so staviteľom bez výslovného uvedenia STN alebo EN, o ktoré v ich prípade ide. Napr. STN 73 0540-2:2012 či STN EN 13829, STN 73 3134.
Yco

Re: Čo nesmie v zmluve o dielo chýbať?

Příspěvekod slavoducar » pon 08 dub, 2013 10:02 pm

Ja sa tiez podelim o radu pri kupe pozemku. Odporucam zriadit vecne bremeno na pristupove cesty hned pri kupe pozemku, aby ste nedopadli ako ja. Uz 18, tyzden cakam na suhlas na uzivanie pristupovej cesty od LF Development. Uz kvoly tomu zasadala aj stavebna komisia a ani tej sa to nepacilo. Pan Labaj sa tam podla mojho ocakavania nedostavil. Prajem Vam viac stastia ako mam ja, susedia! :)
slavoducar

Zpět na Zaujímavosti