Prečo (kedy a koľko) sporiť na dôchodok?

Z každého rožku trošku alebo
tipy, na ktoré sme prišli pri stavbe a zariaďovaní domu.

Prečo (kedy a koľko) sporiť na dôchodok?

Příspěvekod Yco » stř 06 bře, 2013 2:50 pm

Aj keď väščina z nás potrebuje financie pre prítomnosť, však staviame... :) Dovoľte mi upozorniť Vás na vynikajúci článok ohľadom sporenia do II. piliera. Odkazuje aj na mnohé iné, súvisiace s témou, ktoré tiež odporúčam kvôli lepšiemu pochopeniu prečítať.

O čom ten článok je? Tu je ukážka:

Ako som už viackrát napísal, vstup do druhého piliera vám švajčiarsky dôchodok neprinesie. Kto sa nezabezpečí sám, inými formami budovania kapitálu, ten bude na dôchodku trieť biedu. Rozdiel medzi dôchodcom, ktorý sa spoliehal iba na štát a dôchodcom, ktorý bol v oboch pilieroch, bude v budúcnosti iba ten, že ten dôverčivý dôchodca spoliehajúci sa na štát, bude ešte o niečo chudobnejší ako jeho sused.

Dobrovoľné príspevky do II. piliera sú najlacnejším bežne dostupným spôsobom dodatočného sporenia. Poplatok 1,25 % na vstupe (1% pre DSS a 0,25 % pre Sociálnu poisťovňu) a správcovský poplatok 0,3 % ročne, je niekoľko násobne menej, ako je bežné u sporiacich plánov priamo do podielových fondov a až 10x menej ako je bežné u sporení cez životné poistky (IŽP) ! ... medzi nami, sporenia cez IŽP sú väčšinou čistou zlodejinou.

Dobrovoľné príspevky do výšky 2 % zo základu dane sú dokonca odpočítateľnou daňovou položkou. Stačí si už len vybrať ten správny fond .. indexový :)


Samozrejme, ani dobrovoľné príspevky nie sú všeliek a DSS by určite nemala byť pri sporení na dôchodok vašou jedinou voľbou. Mám po ruke hneď niekoľko argumentov:

Peniaze, ktoré pošlete do DSS, sú viac nedostupné. Nedostanete sa k ním skôr ako pri odchode na dôchodok.
Manažéri DSS ešte nepreukázali kompetentnosť pri správe vašich peňazí. Práve naopak, nezarábali ani keď mali. Aj preto je najlepšou voľbou indexový fond. Pri indexovom fonde DSS len slepo kopíruje zvolený index. Vlastná invencia je vylúčená.
DSS nebudú asi nikdy ponúkať pestrú škálu investičných možností. Voľba, do čoho investovať, bude vždy dosť obmedzená.
Politické riziko: nikdy neviete, čo páni pri kormidle ešte vymyslia. Vyvlastnenie nám asi nehrozí, ale pri vymýšľaní blbostí dokážu byť tí hore veľmi invenční.
A na záver staré známe: nikdy sa neoplatí mať všetky vajíčka v jednom košíku. Diverzifikácia medzi rôzne spôsoby sporenia, či rôzne spoločnosti, je základným kameňom dobre poskladaného portfólia. Tým však nehovorím aby ste investovali cez rôzne poistky a predavačov teplej vody, ktorí sa Vás snažia iba ošklbať. Zapamätajte si, že príliš vysoké poplatky dokážu bezpečne zničiť akúkoľvek šancu na zhodnotenie vašich peňazí.
Uživatelský avatar
Yco
 
Příspěvky: 547
Registrován: úte 03 črc, 2012 10:49 am

Svetový index by zarobil 7,09% ročne

Příspěvekod Yco » pon 18 bře, 2013 11:53 am

Ak by boli indexové fondy v druhom pilieri od jeho spustenia v roku 2005, tak by celkom slušne zarobili.
Uživatelský avatar
Yco
 
Příspěvky: 547
Registrován: úte 03 črc, 2012 10:49 am


Zpět na Zaujímavosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron